Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

O nas

Koło Socjolingwistów ILS

Koło Socjolingwistyczne to jedno z czterech kół naukowych działających w ramach Instytutu Lingwistyki Stosowanej UW. Jego członkowie rozwijają swoje lingwistyczne zainteresowania, szczególnie koncentrując się na badaniu języka w kontekście jego użycia społecznego. W związku z tym, młodzi socjolingwiści wykorzystują wiedzę teoretyczną z zakresu socjolingwistyki w praktyce i zajmują się przede wszystkim tzw. field study, a przy swoich badaniach wykorzystują dyktafony, kamery, przygotowują ankiety. Zebrane materiały omawiane są na regularnych spotkaniach Koła, co uzupełniane jest ciekawymi referatami opartymi na artykułach z międzynarodowych periodyków lingwistycznych. Każde spotkanie kończy się dyskusją, do której chętnie włączają się zaproszeni goście, związani nie tylko z socjolingwistyką, ale także np. glottodydaktyką. Ich obecność w czasie dyskusji pozwala na szersze spojrzenie na dane zagadnienie, wskazując również na praktyczne zastosowanie wyników badań. Koło jest otwarte na współpracę ze studentami innych wydziałów, nie tylko Lingwistyki Stosowanej

Koło Socjolingwistów organizuje co roku ogólnopolską studencko-doktorancką konferencję naukową „Quo vadis lingua?”, która pozwala na zaprezentowanie działalności Koła i projektów badawczych szerszemu gronu. Sesja cieszy się dużym zainteresowaniem również wśród studentów, którzy nie są członkami Koła, ale studiują np. polonistykę czy anglistykę. Zgłaszają oni swoje prezentacje z zakresu socjolingwistyki, pragmatyki, komunikacji międzykulturowej, analizy dyskursu itp.